Ciasto makowo-kokosowe
Składniki
Biszkopt
6 jaj
6 łyżek cukru
6 łyżek mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka octu
Ciasto-białkowe
6 białek
1 szklanka cukru
1/2 szklanki suchego maku
20 dag wiórek kokosowych
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Krem
6 żółtek
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
1 kostka margaryny
1/2 litra mleka
1 szklanka cukru
Poncz
1 szklanka przegotowanej wody
2 łyżki cukru
1 cytryna
Prażone-wiórka
15 dag wiórek kokosowych
1 łyżka margaryny
Zaprezentuję Ci dzisiaj jak przygotować ciasto makowo-kokosowe. Ciasto te jest bardzo pyszne a jednocześnie niezbyt łatwe do wykonania. Ciasto składa się z przekrojonego na pół biszkoptu przełożonego wewnątrz puszystą wkładką makowo-kokosową oraz kremem. Całość posypana jest prażonymi wiórkami kokosowymi. Ciasto świetnie nadaje się na wszystkie uroczystości ale również mimo tego, że jest pracochłonne można je upiec w każdy inny dzień.
Biszkopt
Do miski wrzucamy 6 białek i ubijamy na sztywno. Jak już białka będą dobrze ubite to wsypujemy po 1 łyżce cukru i ubijamy dalej. Następnie w szklance rozrabiamy łyżeczką żółtka z octem i proszkiem do pieczenia. Czekamy chwilę aż żółtka napęcznieją do wysokości szklanki (żółtka najlepiej przygotować przed ubijaniem piany, żeby urosły). Gotowe żółtka wlewamy do ubitej piany i wszystko dalej ubijamy.
Następnie wsypujemy mąkę i mieszamy dokładnie łyżką aby powstała jednolita masa. Tak przygotowany biszkopt wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy około 30 minut w temperaturze 200 stopni.
Ciasto białkowe
6 białek ubijamy na sztywno dodając 1 szklankę cukru. Następnie dodajemy mak, wiórka kokosowe, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie mieszamy łyżką. Przygotowane ciasto wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy około 30 minut w temperaturze 190 stopni.
Krem
Do garnuszka wlewamy mleko oraz wsypujemy cukier i gotujemy. Następnie 6 żółtek roztrzepujemy z mąką ziemniaczaną i pszenną. Do gotującego się mleka wlewamy roztrzepane żółtka i gotujemy budyń.
Tak ugotowany budyń musimy odstawić w jakieś chłodne miejsce do wystudzenia. Kiedy budyń wystygnie to wkładamy do miski margarynę i chwilę miksujemy. Następnie do zmiksowanej margaryny dodajemy powoli budyń i miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
Poncz
Wystudzoną przegotowaną wodę wlewamy do szklanki. Następnie dodajemy cukier oraz wyciskamy sok z cytryny. Wszystko mieszamy żeby cukier się rozpuścił. Mamy przygotowany poncz.
Z przygotowanego wcześniej kremu odkładamy 3 łyżki, które przydadzą się na wierzch ciasta. Resztę kremu dzielimy na 2 równe części.
Biszkopt przekrawamy w poprzek na 2 równe części. Bierzemy jedną część i nasączamy połową ponczu.
Następnie na biszkopt wykładamy połowę kremu i przykrywamy ciastem białkowym. Na ciasto białkowe wykładamy pozostały krem i przykrywamy drugą częścią biszkoptu, który nasączamy resztą ponczu. Ciasto z wierzchu smarujemy odłożonymi wcześniej 3 łyżkami kremu.
Na koniec przygotowujemy prażone wiórka. Na patelni roztapiamy łyżkę margaryny. Następnie do rozgrzanej margaryny wsypujemy wiórka kokosowe i powoli prażymy do uzyskania złotego koloru. Kiedy wiórka mamy już gotowe i wystudzone to posypujemy nimi nasze ciasto.
Smacznego:)
Kategoria: Ciasta Tagi: biszkopt, budyń, ciasto, cukier, cytryna, jajka, mak, margaryna, placek, posypka, wiórka kokosowe, woda