Ciasto „migdałowiec”
Składniki
Ciasto
3 szklanki mąki
2 żółtka
1 całe jajko
2 łyżki gęstej śmietany
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki amoniaku
5 łyżek cukru
4/5 kostki margaryny
Masa
3/4 litra mleka
4 łyżki cukru
3/4 kostki margaryny
1 budyń śmietankowy bez cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
4 łyżki mąki pszennej
1 jajko
Bita-śmietana
1/2 litra śmietany 36%
3 łyżki żelatyny
Dodatki
1 puszka masy kajmakowej
10 dag płatków migdałowych
Migdały są częstym składnikiem wielu ciast i nie ma co się dziwić ponieważ idealnie do nich pasują. Z tego też powodu pokażę Ci dzisiaj jak upiec pyszne ciasto z dodatkiem migdałów. „Migdałowiec” nie należy do najtrudniejszych w przygotowaniu i warto podjąć się tego zadania. Ciasto składa się z 3 warstw kruchego ciasta przełożonych kolejno masą budyniową, masą kajmakową oraz bitą śmietaną z żelatyną. Jest to znakomity pomysł na imprezy rodzinne zarówno dla tych młodych jak i starszych smakoszy.
Ciasto
Na początek wysypujemy mąkę na stolnicę a następnie dodajemy pozostałe składniki i zagniatamy ciasto. Zagniatamy tak długo, aż uzyskamy jednolitą masę. Po dokładnym ugnieceniu, ciasto dzielimy na 3 równe części. Bierzemy jedną część i starannie ją rozwałkowujemy mniej więcej na rozmiar blachy.
Rozwałkowaną część ciasta wykładamy na blasze (i formujemy tak aby cała blacha była równomiernie wypełniona). Z resztą kawałków postępujemy w ten sam sposób. Ciasta pieczemy osobno około 20 minut w temperaturze 200 stopni.
Masa
2 szklanki mleka gotujemy z cukrem i margaryną.
Do pozostałego mleka dodajemy obydwie mąki, jajko, budyń i wszystko dokładnie roztrzepujemy.
Do gotującego się mleka wlewamy roztrzepane jajko z mąką oraz budyniem. Całość mieszamy przez chwilę aż powstanie budyń. Gotowy budyń odstawiamy do wystudzenia.
Bita śmietana
Przed przygotowaniem bitej śmietany rozrabiamy 3 łyżki żelatyny w gorącej wodzie. Śmietanę wlewamy do miski i ubijamy z 4 łyżkami cukru. Pod koniec ubijania dodajemy powoli żelatynę ciągle ubijając. Musimy pamiętać, że bita śmietana z żelatyną bardzo szybko gęstnieje więc przygotowujemy ją chwilę przed nałożeniem na ciasto.
Płatki migdałowe
Płatki migdałowe lekko prażymy na patelni do uzyskania złocistego koloru (Płatki musimy cały czas mieszać ponieważ bardzo szybko się przypalają).
Teraz bierzemy się za ostateczne przygotowanie ciasta. Na pierwszą warstwę ciasta wykładamy masę budyniową.
Następnie przykrywamy drugą warstwą, na którą z kolei wykładamy masę kajmakową.
Teraz zostaje nam najtrudniejsze zadanie, ponieważ musimy przygotować bitą śmietanę z żelatyną i jak najszybciej wyłożyć ją na ostatniej (trzeciej) warstwie ciasta.
Po wyłożeniu bitej śmietany ciasto posypujemy prażonymi migdałami. Ciasto najlepiej przechowywać w lodówce.
Smacznego:)
Kategoria: Ciasta Tagi: budyń, ciasto, cukier, jajka, mąka, margaryna, masa, masa kajmakowa, migdały, mleko, placek, proszek do pieczenia, śmietana, żelatyna