Święta za pasem a ja mam dla Ciebie świetną propozycję przygotowania przysznego mazurka czekoladowego z bakaliami. Ciasto jest stosunkowo proste w przygotowaniu. Mazurek czekoladowy z bakaliami składa się z okrągłego kruchego ciasta, na które wyłożona jest pyszna czekoladowa masa  z bakaliami. Brzegi ciasta oblane są polewą z białej czekolady. Jak wiecie mazurek jest znakomitym pomysłem na święta wielkanocne ale równie dobrze pasuje do wielu innych okazji.

 

Przed przygotowaniem ciasta do miski wrzucamy rodzynki i zalewamy je wrzątkiem w celu zaparzenia. Rodzynki przydadzą nam się do masy czekoladowej.

 

Ciasto

Mąkę, margarynę oraz cukier mieszamy w misce. Następnie dodajemy proszek do pieczenia i przetarte przez sitko gotowane żółtko. Wszystko zagniatamy tak aby powstała jednolita masa (zagniatając podsypujemy mąką aby nam się ciasto nie kleiło).

mazczekmazczek1

 

Tak przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na około 1 godzinę. Kiedy ciasto jest już wystarczająco schłodzone to wyjmujemy je z lodówki. 3/4 ciasta rozwałkowujemy (na taki kształt jaką mamy formę na ciasto) i układamy je w formie natomiast z reszty formujemy wałki i układamy je na brzegach ciasta w formie.

mazczek2mazczek4

mazczek5mazczek7

 

Gotowe ciasto wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut w temperaturze 220 stopni w górnej części piekarnika (w tym czasie bierzemy się za przygotowanie masy czekoladowej).

 

Masa czekoladowa

Do garnuszka wlewamy śmietanę i wsypujemy kakao oraz cukier. Wszystko gotujemy około 5 minut. Kiedy mamy już przygotowaną masę wrzucamy do niej wcześniej przygotowane odsączone rodzynki oraz dodajemy skórki z pomarańczy. Wszystko mieszamy.

mazczek10mazczek11

mazczek8mazczek12

 

Po 10 minutach wyjmujemy ciasto z piekarnika i wykładamy na nie przygotowaną masę czekoladową.

mazczek13mazczek14

 

Teraz ciasto wkładamy do piekarnika i pieczemy 20-25 minut w temperaturze 200 stopni. Ciasto po upieczeniu odstawiamy do wystudzenia. Gotowe ciasto dekorujemy według uznania (w moim przypadku polewą z białej czekolady oraz wiśniami).

mazczek15

mazczek16mazczek17

 

Smacznego:)


Kategoria: Ciasta Tagi: , , , , , , , , , , ,