Ogon pawia
Składniki
Ciasto
1 margaryna
4 szklanki mąki
2/3 szklanki cukru
1 jajko
2 żółtka
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
1 szklanka orzechów
1 słoik powideł
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem
3 jajka
1 kostka margaryny
1 litr mleka
1 szklanka cukru
2 cukry waniliowe
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 budyń waniliowy
Biszkopt
4 jajka
4 łyżki mąki pszennej
4 łyżki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka octu
Dodatki
2 galaretki tego samego koloru
ok. 30 dag winogrona
Dzisiaj mam dla Ciebie coś bardzo ciekawego, a mianowicie jest to ciasto, o jakże przedziwnej nazwie „Ogon pawia”. Ciasto to nie należy do najłatwiejszych w przygotowaniu ale gwarantuję Ci, że w smaku jest to jeden z najbardziej wyrafinowanych placków jakie kiedykolwiek próbowałeś/aś. „Ogon pawia” to placek składający się z ciasta, wyłożonego trzema zwiniętymi roladkami nadzianymi powidłami oraz orzechami, pomiędzy którymi znajdują się winogrona przykryte galaretką. Wierzch ciasta polany jest polewą i posypany posypką czekoladową.
Ciasto
Mąkę wysypujemy na stolnicę, dodajemy resztę składników bez orzechów oraz powideł, a następnie zagniatamy ciasto. Kiedy nasze ciasto uzyska prawidłową konsystencję, to wkładamy je do lodówki do schłodzenia na około 1 godzinę.
Po godzinie, ciasto wyjmujemy z lodówki i dzielimy na 4 równe części. Jedną część rozwałkowujemy i wykładamy na blachę, następnie pieczemy w piekarniku około 20 minut w temperaturze 200 stopni. Teraz bierzemy się za pozostałe części ciasta.
Bierzemy jedną część, rozwałkowujemy ją dosyć cienko a kiedy ciasto mamy już rozwałkowane, to smarujemy je powidłami na które wysypujemy rozdrobnione orzechy(ilość zależy od Ciebie). Tak przygotowane ciasto zwijamy w roladkę. Z pozostałymi kawałkami postępujemy identycznie. Roladki powinny być takiej samej długości jak pieczone wcześniej ciasto. Roladki pieczemy około 30 minut w temperaturze 200 stopni. Po upieczeniu, ciasta odstawiamy do wystygnięcia.
Biszkopt
Bierzemy 4 jajka i oddzielamy białka od żółtek. 4 białka wrzucamy do miski a żółtka dajemy do szklanki i mieszamy je z proszkiem do pieczenia oraz octem. Teraz ubijamy wcześniej przygotowane białka dodając do nich cukier, kiedy białka już są wystarczająco ubite, wlewamy do nich przygotowane żółtka oraz wsypujemy 4 łyżki mąki, ciągle mieszając. Biszkopt pieczemy około 20 minut w temperaturze 200 stopni.
Krem
Zabieramy się do przygotowania kremu. Do miseczki wlewamy 1 i 1/2 szklanki mleka, następnie roztrzepujemy w nim mąkę pszenną, ziemniaczaną, budyń oraz jajka. Resztę mleka gotujemy z cukrem. Do gorące mleka wlewamy chwilę wcześniej przygotowane mleko z budyniem i gotujemy z tego budyń. Ugotowany budyń odstawiamy do wystygnięcia. Kiedy nasz budyń jest już schłodzony, to wrzucamy do miski margarynę i miksujemy powoli dodając budyń, aż uzyskamy jednolitą kremową masę.
Dodatki
Galaretki rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu.
Na upieczony spód ciasta kładziemy połowę masy, na to rozkładamy roladki ale tak aby między roladkami był wolny obszar(2 po bokach i jedną na środku ciasta). Pomiędzy roladkami rozkładamy winogron pocięty na połówki który z kolei zalewamy tężejącą galaretką.
Na to wszystko wykładamy pozostałą masę i przykrywamy wszystko biszkoptem. Wierzch ciasta polewamy polewą czekoladową oraz posypujemy posypką według uznania.
Smacznego:)
Kategoria: Ciasta Tagi: biszkopt, budyń, cukier, cukier waniliowy, galaretka, jajka, margaryna, masa, orzechy, placek, polewa, posypka, powidła, proszek do pieczenia, winogrona