Pączki są jednymi z najbardziej znanych słodkich smakołyków przez wszystkich ludzi. Innym znanym faktem jest to, że kojarzą nam się głównie z tłustym czwartkiem. Rodzajów pączków jest bardzo dużo. Ja pokażę Ci dzisiaj jak przygotować jeden z nich, a mianowicie będą to pączki z wodą mineralną gazowaną. Pączki z wodą gazowaną to okrągłe plastry ciasta, na których wyłożone jest nadzienie a następnie wszystko zostaje zawinięte i uformowane w kulkę. Pączki z wierzchu posypane są cukrem pudrem.

 

Ciasto

Wodę mineralną wlewamy do rondelka i podgrzewamy tak aby była lekko ciepła (nie może być za gorąca, ponieważ zaparzymy drożdże i ciasto może nie wyrosnąć). Następnie do miski wsypujemy 2 szklanki mąki, rozkruszamy drożdże i wlewamy ciepłą wodę mineralną. Wszystko miksujemy na jednolitą masę.

paczgazpaczgaz2

 

W kolejnym etapie dosypujemy 2 szklanki mąki oraz pozostałe składniki (olej, żółtko) i wszystko powoli mieszamy łyżką, po chwili wsypujemy resztę mąki i wyrabiamy ciasto (można łyżką ale można też rękoma). Z gotowego ciasta formujemy kulę, którą kładziemy do miski i posypujemy mąką. Ciasto przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia.

paczgaz3paczgaz4

 

Jak ciasto już wyrośnie (podwoi swoją objętość) to wykładamy je na stolnicę i formujemy kwadrat o grubości około 2-3 cm. Następnie z tak przygotowanego ciasta wykrawamy szklanką kawałki (takiej wielkości jak duże chcemy mieć pączki). Następnie lekko je rozgniatamy i na środku wykładamy nadzienie.

paczgaz5paczgaz6

paczgaz7paczgaz8

 

Pączka zawijamy w taki sposób aby nadzienie było w środku i okrężnymi ruchami dłoni formujemy kulkę. Pączki układamy na stolnicy sklejeniem (miejsce zawinięcia) do spodu.

paczgaz9paczgaz10

 

Kiedy wszystkie pączki mamy już przygotowane,  wlewamy olej do rondelka i smażymy (pod przykryciem), zaczynając od tych, które pierwsze były uformowane. Oleju powinno być tyle aby nasze pączki pływały.

paczgaz11paczgaz12

 

paczgaz13paczgaz14

 

Po usmażeniu gotowe pączki posypujemy cukrem pudrem.

paczgaz15paczgaz16

 

Smacznego:)


Kategoria: Inne Tagi: , , , , ,