Piernik to ciasto znane wszystkim miłośnikom wypieków. Rodzajów pierników jest bardzo wiele, ja natomiast pokażę Ci wersję z rodzynkami oraz orzechami. Ciasto te nie należy do najprostszych w przygotowaniu ponieważ jest kilka rzeczy, które wymagają od nas trochę wysiłku. Piernik składa się z lanego ciasta, do którego dodajemy rodzynki oraz orzechy. Z wierzchu ciasto polane jest polewą czekoladową oraz posypane orzechami włoskimi. Jest to przysmak zarówno starszych jak i tych młodszych miłośników słodkości.

 

Ciasto

Na początek rozpuszczamy cukier oraz miód w wodzie i zagotowujemy. Wszystko gotujemy około 5 minut (musimy być ostrożni ponieważ w trakcie gotowania roztwór intensywnie się burzy i kipi).

pier

Teraz kiedy pierwszy etap mamy za sobą bierzemy cukier przeznaczony na karmel i upalamy go na patelni do uzyskania brązowego koloru. Kiedy cukier będzie miał już odpowiednią konsystencję to dodajemy do niego kolejno 4 łyżki wody (robimy to powoli, a najlepiej pomagając sobie przykrywką).

pier3pier4

Po ostudzeniu roztworu przygotowanego na początku, dodajemy do niego upalony cukier, przyprawy korzenne, amoniak, mąkę a następnie zagniatamy ciasto (możemy mieszać łyżką ponieważ ciasto ma mieć rzadką, lejącą konsystencję). Rozdrobnione orzechy oraz jaja dodajemy do ciasta i mieszamy.

pier6pier7

pier9pier10

Rodzynki wrzucamy do szklanki lub małego garnuszka, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na około 20 minut (po tym czasie będziemy musieli je odsączyć z wody), a następnie ostudzone rodzynki wrzucamy do ciasta i mieszamy.

pier5pier8

Ciasto wylewamy na wyłożoną papierem do pieczenia formę. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez około 45 – 50 minut.

pier11pier12

Polewa

Tabliczkę czekolady (gorzkiej lub mlecznej) rozpuszczamy w garnku, dodajemy masło a następnie ucieramy wszystko do uzyskania jednolitej konsystencji.

Po upieczeniu wyjmujemy ciasto z piekarnika i odwracamy w celu odparowania. Po lekkim ostudzeniu wylewamy polewę na piernika i posypujemy rozdrobnionymi orzechami włoskimi.

pier13pier14

pier15pier16

Smacznego:)


Kategoria: Ciasta Tagi: , , , , , , ,